úvodní strana

Informace o klubu MujGLOCK:

Informace o webu:

Naši partneři:

Odkazy:

Informace o zbraních GLOCK:

Příslušenství pro pistole GLOCK:

Tuning a úpravy zbraní GLOCK:

Speciality o pistolích GLOCK:

Propagační předměty MujGLOCK:

Propagační předměty GLOCK:

Obecně o zbraních:

Zbrojní průkaz:




česky | english
Pistole GLOCK mají spoušťové ústrojí Safe Action (SfA), hlaveň je uzamčena systémem Browning/Petter - povšimněte si šikmého výběžku na spodu nábojové komory. Ten při zákluzu klesá do uzamykacího bloku (součást 22 - viz. nákres zbraně) a dojde k poklesu bloku kolem nábojové komory, který zapadá do výhozného okénka.

Při správném stisku spouště (26) - to je i se stisknutím blokovacího jazýčku - dojde k odblokování úderníkové pojistky (9). Ta je posunuta směrem vzhůru výběžkem na táhlu spouště. Úderníková pojistka má za úkol klást překážku úderníku, aby v případě nehody (zlomení úderníku nebo závěru) nebo i pádu nemohl narazit zápalku. Po dalším stisku se ozub táhla opře (odblokuje se pádová pojistka) svým ozubem o úderník (5). Ten se poté natahuje směrem vzad proti tlaku repulzní pružiny. Po dostatečném natažení ozub spoušťového táhla vypadne z ozubu natahování úderníku, který poté zarazí zápalku a dojde k výstřelu. Jestliže selže zápalka, nebo nedojde k výstřelu z nějakého jiného důvodu, není možné, jako u konkurenčních konstrukcí, prostě znovu zmáčknout spoušť. Ta je v zadní poloze a je třeba natáhnout závěr.

Nábojová komora je teď zapadlá ve výhozném okénku a tím pádem zamezuje pohybu závěru vzad relativně k hlavni. Závěr vykoná krátký (asi 2 mm) zákluz, poté se šikmý ozub zespodu nábojové komory vsune do uzamykacího bloku (22), dojde k poklesu zadního konce hlavně. Tím pádem vypadne nábojová komora v výhozného okénka a závěr může pokračovat směrem vzad.

Z nábojové komory vytahovač (11) vytáhne prázdnou nábojnici. Ta je potom vyhozena vyhazovačem (12). Takto se opakuje, až v zásobníku (33) není žádný náboj. V tom případě tlačí výstupek podavače (30) na záchyt závěru (27). Ten při zákluzu závěru zapadne do závěru (1) a ten zůstane vzad. Střelec stiskne záchyt zásobníku (19), vyjme zásobník, zasune nový a stiskne záchyt závěru. Zbraň je tak znovu připravena ke střelbě.

Pistole se rozebírá tak, že se natáhne závěr, zkontroluje se, zda je nábojová komora prázdná a závěr se vypustí směrem vpřed. Pistole se namíří do bezpečného směru a stiskne spoušť. Poté se závěr stáhne asi 2 mm vzad a odjistí se rozborná páčka (21). Teď je možné závěr sejmout z rámu.

Pistole GLOCK je odolná proti nečistotám a má velký pracovní rozsah teplot. Zátěžové zkoušky prošla pistole GLOCK na výbornou. Rakouská armáda zkoušela 10000 ran a připustila by maximálně 20 selhání. Výsledek byl takový, že pistole selhala jenom jednou. Podle dalšího neoficiálního článku pistole dokázala vystřílet asi 100 000 ran bez výměny jediné součásti. Podle jiného to bylo i 250 000, ale je otázkou, zda to bylo štěstí. Při testech vytahování pouzdra se obrušovala plastová muška, kterou bylo po čase nutno vyměnit za ocelovou. Při pádu z 10 metrů GLOCK vydržel celý, ale mířidla byla zničena.

Poznámka: článek vytvořen s pomocí Jiřího Polcara.